Zakupy, internet, własna firma

Dziewczyna z komputerem na kolanach

Debian – alternatywa dla Windows. Zalety i wady systemu operacyjnego Debian

Dla wielu użytkowników połączenie laptopa z systemem Windows jest właściwie nierozłączne, a to spory błąd. Nie zawsze trzeba decydować się na to, co jest od razu wgrane na komputer. Są bowiem alternatywy dla popularnego Windowsa. Wśród nich jest właśnie system operacyjny Debian. Co o nim wiadomo? Dlaczego warto mieć na laptopie Debiana?

Debian – co to jest?

Debian należy do systemów operacyjnych GNU/Linux, oparty jest na wolnej dystrybucji. To, co go wyróżnia, to to, że jest realizowany przez ochotników na całym świecie, którzy komunikują się ze sobą poprzez listy dyskusyjne. Debian powstał w 1993 roku, a odpowiedzialny za niego był Ian Murdock, ówczesny student. Nazwa tego systemu powstała w wyniku połączenia imion – jego i żony – Debry. Obecnie system ten nie jest powiązany z żadną firmą, za to na jego bazie powstały inne oprogramowania, np. Corel Linux, Ubuntu czy MEPIS.

Debian rozwija się na kilku płaszczyznach. Są wersje stabilne, w których naprawia się jedynie błędy krytyczne związane z bezpieczeństwem, niestabilne, testowe i eksperymentalne, które stanowią pewnego rodzaju platformę doświadczalną dla ochotników, którzy chcą ten system rozwijać.

Ciekawa jest kwestia nazewnictwa kolejnych wersji tego systemu operacyjnego. Związane są one z bohaterami filmu animowanego Toy Story. Zgodnie z tym założeniem, wymienia się m.in. Debian Buzz, Rex, Bo, Hamm, Slink, Potato, Woody, Sarge, Jessie czy Bookwarm.

Specjalistyczne wersje Debiana

Debian to także wyspecjalizowane wersje przeznaczone dla określonych osób lub branż. Przykładowo DebianJr. to projekt, który docelowo powstał dla dzieci. Jego założeniem było stworzenie systemu przyjaznego dla najmłodszych użytkowników. Wyróżnić można jeszcze Debian Med dla firm z branży medycznej, Debian Edu dla szkół, DebianGis dla zastosowań geograficznych, Debian Science dla celów związanych z fizyką itd.

Zalety i wady systemu Debian

Dyskutując o systemie Debian, najczęściej wymienia się same jego zalety. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Przede wszystkim dlatego, że otrzymamy wraz z Debianem ogromne wsparcie techniczne. System ten jest tworzony przez użytkowników, którzy na bieżąco pomagają osobom, które mają z nim jakiś problem. Wiadomości wysyła się przez listy dyskusyjne, a odpowiedzi najczęściej pojawiają się w kilka minut i jest to oczywiście wsparcie darmowe.

Debian oznacza również stabilność. Z tego względu coraz częściej decydują się na niego organizacje i instytucje na całym świecie. Zapewnia on również dostęp do wielu tysięcy darmowych programów, z których każdy może korzystać.

Debian to także szybkość i małe wykorzystanie pamięci. To z kolei przekłada się na komfort użytkowania komputera. Na korzyść jest jeszcze dosyć dobre bezpieczeństwo systemu. Wszystkie ewentualne błędy są szybko naprawiane.

A czy Debian ma jakieś wady? Niektórzy twierdzą, że początkujący użytkownicy mogą mieć problem z instalacją systemu i z pierwszymi działaniami, które będą wykonywać na komputerze. Wadą może być również brak popularnego oprogramowania komercyjnego, co jednak może być zastąpione odpowiednikami dla Debiana.

1 thought on “Debian – alternatywa dla Windows. Zalety i wady systemu operacyjnego Debian

  1. Odpowiedz
    Zbigniew Dworski - 2020-12-16

    Opis Debiana jest merytoryczny. Obiektywnie wyjaśnia w ogólnych zarysach, ta jedna z głównych dystrybucji Linuxa. Mozna dodać ze popularne dystrybucje jak Ubuntu czy Linux Mint to bliskie rodzina Debiana. To poprzez Ubuntu i Minta, zainteresowałem się Debianem. Kiedy skapowałem się ze Windows traci myszka i zacofaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top